Yükleniyor..

Atomizer Sıkça Sorulan Sorular

Yorumları oku (61)
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?

Atomizer aşağıdaki parçalardan meydana gelir:
Ağzınızla temas halinde olan bir ağızlık (drip tip): Ağızlığın şekli ve dokusu e-sigara içiminizin kalitesi ve içinize çektiğiniz buharın sıcaklığı açısından önemli rol oynar.
Hazne: Genellikle transparan, belli bir hacim özelliği olan, e-likidinizi doldurduğunuz sızıntı karşıtı bileşendir.
Coil (İç Atomizer): Dirençli tel tarafından çevrelenmiş pamuk veya silika maddeden oluşur. Bu kısım atomizerinizin düzenli olarak değiştirmeniz gereken parçasıdır.
Hava borusu: E-sigaranızın buharını içinize çekerken buharın izlediği merkezi boşluk.
Atomizer tabanı (Base): Atomizerinizi bataryaya bağlayan parçadır. Gelişmiş modellerde üzerinde hava akımı kontrol halkası bulunur.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER NASIL ÇALIŞIR?

Cihazda yer alan pamuk veya silika haznede yer alan e-likit tarafından ıslatılır. Aynı zamanda kılcallık sonucu likit dirençli teli de besler. Ateşleme butonuna basıldığında bu tel ısınır ve coil ile temas eden likidin buharlaşmasını sağlar. Üretilen buhar hava borusundan ağızlığa yükselir.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Atomizer seçimi buharın sıcaklığı, tat geçişleri, e-likit tüketimi, kullanım sırasında alınan his gibi farklı faktörler açısından önemlidir.
Buharın kalitesi büyük ölçüde atomizer içinde kullanılan coil ile ilgilidir.

Coil, bir emici madde(fiberglas, seramik, organik pamuk) etrafına sarılan dirençli telden meydana gelir. Modeline göre değişen yapısı, ısıtılan yüzey alanına ve yüzeyle temas halinde bulunan likit miktarına göre üretilen buhar miktarını etkiler.
Diğer bir yandan, ohm cinsinden rezistans değeri de ısıtma sıcaklığı ve buhar miktarı üzerinde etkilidir.

Küçük bir etki olsa da, coilin ağızlığa uzaklığı da buhar sıcaklığını etkileyen bir faktördür.
Diğer bir deyişle, coil tipine ve ohm cinsinden rezistans değerine bağlı olarak, ısıtma için aynı elektrik gücünü kullansanız bile sonuç aynı olmayabilir.

Buhar verimi genellikle aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:
Buhar miktarı
Bu buharın sıcaklığı (soğuk, ılık veya sıcak)
Tat geçişi
Boğaza vuruş (the hit): İçici tarafından buharın içe çekildiğinde yarattığı his, buhar geçişi sırasında larinksin kasılması ile tanımlanabilir.
Buhar kalitesine ek olarak, genellikle atomizer ile ilgili olan ve hesaba katılması gereken faktörler şunlardır:
Çekiş sırasındaki rezistans: daha hafif veya daha sıkı bir çekiş.
Likidin ne kadar süre gideceği ile alakalı olarak hazne hacmi
Üst veya alt dolum sistemi, kolay veya karmaşık
Ağızlığın(drip tip) yapıldığı madde (plastik veya metal) ve bunun şekli
Estetik, atomizer bataryaya bağlandığında ortaya çıkan görüntü.
Fiyat
Elektronik Sigara Soru

REZİSTANS DEĞERİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Ohm cinsinden ifade edilen rezistans değeri hesaba katılması gereken önemli bir noktadır. Düşük rezistans değeri ile daha yüksek ısı üretilir ve boğazdaki vuruş hissi(hit), buhar sıcaklığı ve buhar miktarı artar.

Düşük rezistanslı bir coil seçerek maksimum sıcaklıktaki buharı elde edebilirsiniz. Ancak bu durumda şunları unutmamanız gerekir:
Bataryanız daha çabuk biter.
Daha fazla buhar üretirsiniz ancak daha çok likit tüketirsiniz.
Coiliniz daha hızlı tıkanır ve yıpranır.
Bu yüzden likidinizin hızlı buharlaşmasından dolayı yanık tadı almamak için rezistans değerinizi çok düşük seçmemeye özen gösterin.

Özet olarak batarya voltajına göre rezistans değerleri:
1.5 Ω: 3.3V - 4.2V batarya
1.8 Ω: 3.6V - 4.5V batarya
2.2 Ω: 3.7V - 4.8V batarya
2.5 Ω: 4.2V - 5.5V batarya
2.8 Ω: 4.4V - 6V batarya
Evod ve eGo gibi sabit voltajlı bataryaların çıkış voltajı 3.7V’dir. Bu yüzden 1.5 ile 2.2ohm arasındaki rezistans değerini seçmelisiniz.
Eğer değişken voltaj özelliğine sahip bir bataryanız varsa rezistans değeri daha önemsizdir. Voltajı değiştirerek bataryanızın gücünü ayarlayabilirsiniz. Eğer rezistans çok düşükse voltajı düşürebilirsiniz. Eğer rezistans çok yüksekse de voltajı artırabilirsiniz.

Güç Kavramı:
Basitçe ifade etmek gerekirse, rezistansı(ohm) düşürür ve voltajı artırırsanız daha fazla güç elde edersiniz.
Güç formülü: P = U²/R
Örnek: Atomizerinizin 1.8ohm rezistansı (R) var ve batarya voltajınız 3.8V (U). Bu durumda P = (3.8 x 3.8)/1.8 = 8 watt.
Uzmanlar 8W - 12W aralığını optimal olarak tanımlamışlardır.

Detaylı olarak bilgi alabileceğiniz Bobin Coil Hesaplama ve Pamuklama isimli makalemizi okuyunuz.
Elektronik Sigara Soru

EN ETKİN NOKTA NEDİR?

En etkin nokta, e-likidinizin en iyi performansını(buhar miktarı ve tat geçişi) vermesi için ulaştığı doğru sıcaklık değeridir.
Bu sonuç doğrudan coil sıcaklığından etkilenir. Diğer bir deyişle, en etkin nokta likidinizi ısıtacak doğru güç değeridir (Watt cinsinden). Bu değer likidin kendisine, batarya voltaj aralığına(Volt) ve atomizer rezistansına(ohm) bağlıdır.
Elektronik Sigara Soru

SUB-OHM NEDİR?

Sub-ohm atomizerler düşük rezistanslı atomizerlerdir (1ohm’dan daha küçük). Yüksek güç kullanırlar (15-30W). Bu sebeple çok yüksek miktarda buhar üretirler ve nikotinsizken bile yüksek miktarda boğaza vuruş sağlarlar. Buharlaştırma sistemi sürekli likit beslemesi ile dirençli tellerin içerisindeki pamuğun sürekli ıslak kalması için tasarlanmıştır. Bu sayede yanık tat almanız engellenir. Sub-ohm atomizerler ile birlikte genellikle zengin bitkisel gliserin oranına sahip (>%60) ve düşük nikotin seviyesindeki likitler kullanılır.
Not: Coilin ısınma sıcaklığı diğer standart atomizerlere göre daha fazladır, bu yüzden likit tüketiminiz de sub-ohm atomizerlerde artar.
Uyarı: Sub-ohm atomizerler uygun ekipman(devamlı deşarj akımı 8.5A destekleyen) ile kullanılmalıdır.
Elektronik Sigara Soru

BİR İÇ ATOMİZERİN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Atomizerin kullanım ömrü 2 faktöre bağlığır: Kullanım şekliniz: kullanım sıklığınız, çekişlerinizin uzunluğu, batarya voltajınız ve rezistans değeriniz. Aynı şekilde, kullandığınız likit tipi de coillerinizin kullanım ömrünü etkiler. Renklendirilmiş, şekerli likitler ve bitkisel gliserin yoğunluklu bir likit kullandığınız takdirde daha düzenli dolum yapmanız gerekir. Bu yüzden kullanım ömrü hakkında konuşurken zaman yerine kullanılan likit miktarından yola çıkılmalıdır.
Klasik bir e-likit kullanıldığında (80/20 PG/VG), coilin ömrü 20ml ile 30ml arasında değişir.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZER BAKIMI NASIL YAPILIR?

Klasik bakım
Atomizerinizin kullanım ömrünü artırmak için atomizeri parçalarına ayırmalı, hazneyi ve coili sıcak su ile haftada bir kez çalkalamalısınız. Tekrar kullanmadan önce iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Islak pamuk üzerine likit dolumu yapmaktan kaçının.

Beyaz sirke yöntemi
Sıcak su ile atomizerin parçalarını duruladıktan sonra, coilinizi 12 saat beyaz sirke içinde bekletin. Daha sonra iyice sıcak su ile tekrar durulayın ve kuruması için bekletin.

Dry burn yöntemi
Bu yöntem atomizerin düzgün çalışmasını engelleyen tortulaşmış artıkları yakma yoluyla gerçekleştirilir.
Elektronik Sigara Soru

COIL NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

Coil ısıtıldığı zaman e-likidi buhara dönüştürür. Ama aynı zamanda kalıntılar oluşur ve coil kirlenir. Sonuç olarak coil daha az ısınmaya başlar, daha az buhar üretir ve kalıntı likit ile karışarak sıcaklığı etkiler.
Buhar miktarındaki azalış, tatların kusurlu geçişi ve e-likidinizin kararması coilin değiştirilmesi gerektiğinin göstergeleridir.

Bu durumda yeni coil almanız gerekir, coiller ayrı ayrı veya paketlerde satılabilir. Doğru coili bulmak için aldığınız atomizerin aksesuarlarına bakabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

LİKİT DOLUMU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Cihazının atomizerini bataryadan ayırın.
Atomizer hava akımını tamamen kapalı konuma getirin.
Hazneyi 45 derece eğik olacak şekilde tutun ve likit doldurun. (merkezi hava boşluğuna likit doldurmamaya özen gösterin.)
Atomizer tabanını geri takın.
Dolum işleminden veya coil değişiminden sonra, ilk kullanımdan önce 5 kez cihaz kapalıyken içinize çekin.
Atomizeriniz şimdi kullanıma hazır. Batarya ile birleştirip kullanabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

ATOMİZERDE YER ALAN COIL NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Atomizer tabanını sökün.
Tabanda yer alan coili sökün.
Yeni coili tabana yerleştirin.
Likit doldurun.
Atomizer tabanını geri takın. İlk kullanımdan önce coilin tamamen ıslanması için birkaç dakika bekletin.
Elektronik Sigara Soru

MTL (MOUNTH TO LUNG) NEDİR?


Mtl
bir elektronik sigara içim biçimidir. Ağızda buharı toplayıp ciğere çekmek olarak ifade edilebilir. “Sigara içim” anlamına da karşılık gelmektedir. Mlt (Sigara İçim) içimlerde tercih  edilecek atomizerlerde hava delikleri kapatılarak daha sıkı içim yapılması sağlanır.

Sigara İçim ve Ciğer Çekimin ne olduğunu merak ediyor ve iki tekniğin arasındaki farkları bilimiyorsanız, bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

https://www.elektroniksigaravip8.com/icerik/elektronik-sigara-ciger-cekimi-sigara-icimi-nedir-nasil-yapilir.html

Elektronik Sigara Soru

YANIK TADINDAN NASIL KAÇINILABİLİR?

Yanık tadı coilin likit olmadan ısıtılması sonucu oluşur.
İlk kullanım sırasında veya coil değişikliği yaptıktan sonra, bataryayı kullanmadan önce coilin likit tarafından iyice ıslatıldığına emin olun.
Coillerinizin bataryanızın voltajına göre yetersiz olup olmadığını kontrol edin. Çok fazla ısı ile coil likit tarafından tekrar ıslanmadan buharlaşma işlemi gerçekleşir ve pamuk yanabilir.
Elektronik Sigara Soru

SIZINTI VE AKMALARDAN NASIL KAÇINILABİLİR?

Bu likidin merkezi hava tüpüne kaçtığını gösterir. Genellikle dolum işlemlerinden sonra sıklıkla görülür. Merkezi tüpten likidi temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Eğer yine bu sorunla karşılaşıyorsanız, sorun bir üretim hatasından veya kullanım ömrü geçmiş coil kullanmaktan kaynaklanabilir. Bu durumda coil değişimi yapmayı deneyin.
Bu problemler aynı zamanda sizin kullanım tarzınızdan da kaynaklanabilir. Geleneksel sigaraların aksine, elektronik sigara kullanırken likidin buharlaşmasına izin vermek için çekişleriniz yumuşak ve uzun süreli olmalıdır. Sert ve hızlı çekişler likidinizin buharlaşmamasına ve doğrudan hava borusuna yükselmesine sebep olabilir.
Haznenizi mümkün olduğunca dolu tutun ve likit seviyesinin 1/3’ten daha aşağı düşmemesine dikkat edin. Bu sayede haznedeki vakum işleminin devamını sağlar ve sızıntının önüne geçersiniz.

Likit dolumu yapmak için atomizer tabanını söktüğünüzde, sızıntının önüne geçmek için contaların yerleştiğinden emin olun. Contalar sızıntı oluşumunu engellemek için önemli rol oynar.

Yorumlar (61)

 • Hocam merhabalar vaporesso revenger kit kullanıyorum atomizerini değiştirmek istiyorum, aynı boyut ve markada ki atomizerden mi kullanmak zorundayım başka marka ve boyutta kullanabilir miyim?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  mod cihaz yüksek watt çıkışı sağladığı için bunu kaldırabilecek dayanıklı başka bir atomizer kullanabilirsiniz.

 • Merhaba smoke rpm80 pro marka elektronik sigaramın atomizerini değiştirdim ve smoke rpm mesh 0,4ohm atomizer taktim. Takmadan evvel likit tankını ve bağlantı noktalarını çubuk pamuk ile temizledim. Atomizerin içine likit damlatıp ıslattım,atomizeri takıp tankı doldurdum ve pamuğun ıslanması için 30 dk bekledim. İçmek için çalıştırdığımda no atomizer uyarısı verdi ve çalışmadı. Bu durumda ne yapmalıyım,yardımcı olabilirmisiniz? Birde arızadan sonra ne olduğunu kontrol ederken bir şey dikkatimi çekti. Makinenin atomizerle akım bağlantısını sağlayan 2 adet minik metal top mevcut. Bu toplardan biri yaylı,ancak diğeri içine gömük durumda olduğunu fark ettim. Daha önce dikkat etmemiştim,acaba birinin yayımı bozuldu yoksa normalde böylemi olmaları gerekiyor?

 • Joyetech cuboid mini modum var atomizeri yok piyasada da bulamadım farklı bir markanın atomizerini kullanabilir miyim evetse önerileriniz nelerdir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  80watt'a kadar destekliyor çok fazla büyük olmayan bütün atomizerleri kullanabilirsiniz.Şuan stoklarımızda buna uygun atomizer bulunmuyor.

 • Smok devilkin kullanıyorum atomizerim bozuldu bu elektronik sigaraya hangi atomizerlerden takabilirim acil lazım.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Smok ve vaporesso atomizerlerin tamamını kullanabilirsiniz.

 • Eleaf lyche atomizer ile joyetech bf ss 316 coil kullanılırmı?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Eleaf Lyche atomizer için  NC 0.25 oHm İç atomizer almanız gerekir.

 • Smoke nord 2 kullanıyorum sigara içmiyorum bana saha çok aroma tadı gelmesi için boğazda yanık tadı en az bırakan hangi coili kullanmalıyım

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yanık tadı coili uzun süre kullandığınızda gelir yada ilk coili taktığınızda likit koymadan çalıştırsanız içersinde pamuklar yandığı için gelir.

 • Vaporesso tarot nano uyumlu:
  euc "traditional" (seramik pek tercih etmiyorum) 0. 3 ohm coil arıyorum uzun süredir. En son yine sizden almıştım fakat en son aldığımdan beri hep "stokta yok" yazıyor 1 - 1,5 senedir. Bana artık acilen lazım, acaba elinize gelir mi? Likit siparişlerimi sepete ekledim, eğer 1-2 gün içinde coil'i temin edebilirseniz likitler ile birlikte sipariş vermek istiyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Euc coil tedariğinde şuan sorun var tedarik edilemiyor tedarik süresi malesef belli değil.

 • Tfv12 baby prince tank için rba coil nasıl bulabilirim veya bu tanka uyumlu rba coil varmı? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Tfv12 baby prince rba uyumlu olur.

 • İyi günler joyetech evic vtc mini kullanıyorum önceki gece coil i söküp sıcak suda beklettim ardından biraz kurutup tekrar kullandım normalde ohm 0. 2 olarak görünüyordu bi süre kullanıp cihazı kapattım sabah tekrar kullanmak için açtığım zaman ohm 1. 98 olmuştu ateşleme düğmesine bastığımda coil i değiştirmem için uyarı verdi yeni coil i taktığım zaman da yeni coil ohm 0,09 olarak gösterdi ve direnci düşük uyarısı verdi acaba cihaz da bi sıkıntı mı var yoksa yeni coil mi sipariş etmeliyim?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yeni coil takarsanız problem çözülür kullandığınız coiller tek seferliktir tekrar kullanıma uygun değildir.

 • İyi günler. Drag x cihaz kullanıyorum cihazdam 0. 3 ve 0. 15 coil çıktı 3mg likit kullanıyorum 0. 3 ü 40 watta kullanıyorum. Çok iyi iken 0. 15 60watta başımı döndürüyor nedendir farkı nedir? 0. 3 coilimden yanık tadı gelmeye başladı

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  0,15 ohm coilin duman performansı daha fazladır daha iyi yaktığı için nikotini daha çok hissettirir daha düşük nikotinli likit kullanabilirsiniz.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.