Yükleniyor..

Harward Üniversitesinin Hazırladığı Elektronik Sigara Anketi

Son günlerde elektronik sgiara üzerine yapılan haberlerin ve bu harberlerde elektronik sigarayı karalayıcı çalışmaların farkındasınızdır. Harvard Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, elektronik sigara ürünleri ile olarak gerçek sorunun neden kaynaklandığını bulabilmek amaçlı ve doğru cevapları bulabilmek için herkese açık bir anket hazırladılar.

Hastalıkların elektronik sigaradan mı kaynaklandığını yoksa başka şeylerin mi neden olduğunu bulabilmek için başlatılan projenin ismi:

YouVape

YouVape ismi verilen projenin iki ana amacı bulunuyor. Bunlardan ilki, insanların elektronik sigaradan doğan akciğer hastalığına dair bir semptomu olup olmadığını kontrol etmelerini sağlamak.

İkinci amaç ise araştırmacılara hastaların semptomları hakkında daha ayrıntılı bilgi sunmak ve hastaların ne içtiğini öğrenmek. Bu sayede yalnızca hastalığın nerede ortaya çıktığı değil, hastalığa neyin sebep olduğu konusunda da daha fazla sonuca ulaşılabilecek.ResimYouVape
projesinin arkasındaki isim olan Yulin Hswen, elektronik sigara konusuna hastalık nedeniyle ilgi duymadığını, yalnızca bu kadar popülerleşmesinin ilgisini çektiğini söylüyor.

Ayrıca HealthMap adındaki hastalık takip sisteminin temmuz ayında elektronik sigarayla ilgili 8 akciğer hasarı vakası iletmesinin projede etkili olduğunu belirtiyor.

Hswen, bu uyarıları aslında ilk başta dikkate almamış fakat internet üzerinden veri sağlayan HealthMap, giderek daha da fazla uyarı vermeye başlamış. Ağustos ayına geldiğimizde bu gizemli hastalığa yakalanan insan sayısı 119’a ulaşmıştı. Bugün ise proje kapsamında tespit edilen 2.197 hasta bulunuyor.(daha önce hastaların pek çoğu thc kullandığını beyan etmişti)

Hastaları anlamak, hastalıkları anlamanın ilk aşamasını oluşturuyor: elektronik sigara hastalığı

Yulin Hswen’in açıklamalarına göre elektronik sigara kültürünü anlamak ve doğru soruları sormak, problemi çözmek için hayati önem taşıyor.

Bu soruların cevaplarının çoğu, elektronik sigara bloglarında bulunabilir hâlde. Elektronik sigara içen insanların bu konuda nasıl konuştuklarını anlamak ve herhangi bir sağlık problemi yaşadıklarında onlara doğru soruları sormak oldukça önemli.

Hswen’in hazırladığı anket, elektronik sigara içme alışkanlığınızla ilgili basit soruları içeriyor. Bu soruların ardından karşınıza birkaç yaşadıysanız semptomları yoksa hiçbirini yaaşamdım seçeneği ile devam etmenizi istiyor. Ardından içtiğiniz elektronik sigarayla ilgili birkaç soru soruluyor (marka ne kadar sıklıkla vs vs.)  ve isterseniz sizinle görüşülmesine izin veriyorsunuz. Herkese açık olan bu ankete buradan ulaşabilirsiniz. https://www.youvape.org/

Ek Resimler

Bu içerik 01.11.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 2704 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler