Yükleniyor..

IQOS'un Yolcu Eşyası Olarak Getirilmesi Yasaklandı

Yorumları oku (7)

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, özellikle KKTC ve Ukrayna'dan Türkiye'ye yolculuk sırasında getirilen ve normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu iddia edilen ısıtmalı tütün ürünlerinin (IQOS-GLO) yolcu yanında getirilmesini yasakladı. (Aşağıda ek dosyalara tıklayarak ilgili genelgeyi okuyabilirsiniz.)

Ticaret Bakanlığı, KKTC ve Ukrayna'dan Türkiye'ye sokulan ısıtmalı tütün ürünlerinin yolcu yanında getirilmesini yasakladı.

Millyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden gönderilen bir yazıda, piyasada, tütünü yakmak suretiyle değil, bir cihazla 350 dereceye kadar ısıtmak suretiyle ve duman çıkarmadan içilebilen yeni nesil sigaranın satışa çıkarıldığına dikkat çekildi.

Cihazla ilgili herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığı belirtilen yazıda, özellikle yurtdışından uçakla gelen yolcuların bu ürünleri beraberinde getirdiği ve bu üründne dolayı sıkıntı yaşandığı vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı yazı üzerine konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı'na danıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı da yanıtında Tütün ve Alkol Daire Başkanlığı'nın "Bu ürünün bugüne kadar bilinen ve mevzuatımızda tanımlanan tütün mamülü ketegorilerinden herhangi birine benzer bir ürün olmadığı, bahse konu ürünün 'yeni nesil sigara' değil yeni tütün mamülü olarak değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmiştir" dendi.

Değerlendirmede "ısıtılan tütün mamülü"nün Türkiye'de üretimi, ithalatı ve iç piyasaya arzının mümkün olmadığı kaydedilerek, bu ürünün yolcu beraberinde de getirilemeyeceğine işaret edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, sigara ve diğer tütün mamüllerinin ithalatı için Cumhurbaşkanlığı kararı alınması gerektiğini de anımsattı.

Yazışmalar üzerine cihazın yurtdışından yolcu beraberinde getirilmesinin mümkün olmadığına karar verildi. Talimata göre söz konusu cihazı yanında getirenler yurda sokamayacak, yanında bu ürünü getirenlere gümrük tarafından işlem uygulanacak.  (Aşağıda ek dosyalara tıklayarak ilgili genelgeyi okuyabilirsiniz.)

iQos satın almak için bağlnatıyı ziyaret edebilirsiniz, https://www.elektroniksigaravip8.com/urunler/iqos.html

Ek Dosyalar

Ek Resimler

Bu içerik 09.05.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 17476 kez okundu.

Yorumlar (7)

  • Gercekten bu ulkede yasamaktan bezdirdirler. Yurt disinda rahatlikla bulabildigimiz seyler ulkemizde yasak.

  • Daha az zararlı olarak düzeltirseniz bilgi doğru olur.. Yoksa yanıltma yapabilir..

  • Niye yasak?? ? Çünkü bizim devletimiz her bir normal sigara paketinden yaklaşık yüzde 300 vergi alıyor.. Likitli veya ıqos gibi sigaralar devletin işine gelmez.. Çünkü bu tür sigaraları özel şirketler ithal edip veya üretip satacaklar ve devletin en büyük gelirlerinden bir tanesine binlerce ortak çıkacak!! Böyle bir şey olabilir mi?? :) en önemli gelir kalemlerinden birini kaybetmek devletin işine gelir mi?? Gelmez.. Ortada milyarlarca liralık pasta var ve bunu sadece devlet yiyor.. Doğal olarakta ortak istemiyor..

  • Yasaklamalar nereye kadar gidecek anlamıyorum. Özel hayatımıza kadar girdiler.

  • Yasaklar ülkesi.

  • Ben annamiyorum. Hem diyorlar sigara icmeyin zarardir. Yasakladilar. Hem bunu yasakliyorlar. Nasil olacak. Annamiyorum? Peki nasil yapalim? Hic mi dusunmiyorlar?

  • Bi bu eksikti buda oldu tam oldu

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler