Yükleniyor..

Michigan'da aromalı elektronik sigara likiti yasağına karşı dava

Eyalet valisi Gretchen Whitmer’in eyalet içerisinde aromalı elektronik sigara ürünlerini yasaklayan kararına karşı Yukarı Michigan’daki bir dükkan sahibi tarafından açılan davanın ardından, diğer bir dava da Cuma günü Grand Rapids merkezli Mister E-Liquid tarafından açıldı. Davayı açan elektronik sigara üreticisi aynı zamanda birkaç fiziksel mağaza da işletiyor ve uygulamaya konulduğu anda valinin kararının geri dönülemez biçimde işletmeye zarar vereceğini belirtiyor.

Açılan son davada, Mister E-Liquid’in Michigan içerisinde ürünlerini satmasını ve Birleşik Devletler içindeki diğer tüketicilere ulaştırdığı hizmeti ciddi derecede olumsuz etkileyecek olan kararın “aşırı düzenleyici” olduğu belirtildi.

Bir Grand Rapids operasyonu olan Mister E-Liquid, genel merkezinde ve yedi perakende noktasında yaklaşık 75 kişi çalıştırıyor. Bu noktaların beş tanesi Michigan’da: Belmont, Kentwood, Grand Rapids, Okemos ve Niles. Diğer ikisi ise Indiana’da Decatur ve Lincoln’da yer alıyor.

Whitmer 4 Eylül’de yaptığı açıklamada tütün aromalı elektronik sigaralar hariç diğer tüm aromalı nikotinli elektronik sigara aromalarını yasakladığını belirtti. 18 Eylül’de ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tütün aromalı elektronik sigaralar hariç diğer tüm aromalı elektronik sigara ürünlerinin satışını, ulaşımını ve dağıtımını yasaklayan kuralları açıkladı. Kurallar ayrıca nikotin içeren veya içermeyen tütün aromalı elektronik sigaralar da dahil olmak üzere tüm ürünlerin tanıtımını da kısıtlıyor.

4 Eylül günü yasak ilk açıklandığında, kuralların birkaç hafta içerisinde açıklanacağı ve işletmelere kurala uymaları için 30 gün süre verileceği valilik tarafından belirtildi. Bununla birlikte elektronik sigara endüstrisine ise kurallara uymaları için 12 gün verildi.

Mister E-Liquids CEO’su Ron Pease: “Yasağın kısa zaman dilimi, 1 Ekim Salı 2019 gününün gecesinde Mister E-Liquids’in Michigan’daki fiziksel lokasyonlarının… aromalı nikotin ürünlerinin hepsini (tütün aromalı nikotin ürünleri hariç) satması veya yok etmesi, ya da ürünleri eyalet dışına taşıması gerektiği anlamına geliyor.”

Pease ayrıca, herhangi bir buhar ürününün (nikotin veya aroma içeren/içermeyen) tanıtımının kasadan ve alkolsüz içeceklerden en az 25 feet (yaklaşık 8 metre) uzakta olması gerektiği için Michigan’daki fiziksel satış noktalarının düzeninin değişmesi ve Michigan’da doğrudan veya dolaylı olarak bir aromayı tanımlayan tüm buhar ürünlerinin elden çıkarılması, yok edilmesi veya eyalet dışına çıkarılması gerektiğini söyledi.

kaynak: https://www.thecentersquare.com/michigan/second-lawsuit-filed-against-michigan-s-flavored-e-cig-ban/article_422b7dda-e3b6-11e9-9a7f-dfd91f1303d3.html

Ek Resimler

Bu içerik 03.10.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 2092 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler