Yükleniyor..

Mod Batarya Sıkça Sorulan Sorular

Yorumları oku (56)
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ROLÜ NEDİR?

Batarya, elektronik sigaranızdaki coili ısıtmak için gerekli olan enerjiyi sağlayan kısımdır.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN KISIMLARI NELERDİR?

1- Şarj Edilebilir Lithium-Ion Batarya
Şarj edilebilir lithium-ion batarya koruyucu çelik kaplama içerisinde yer alır ve aşırı şarj veya deşarj durumları için koruyucu devre özelliklerine sahiptir.

2- Ateşleyici Tuş
Toplam çekiş süresi boyunca bastığınız güç tuşudur. Tuşa bastığınızda atomizerdeki coil ısınır ve buhar üretimi gerçekleşir.

3- Düzenleyici Tuşlar
Düzenleyici tuşlar elekronik sigaranızı kullanırken çeşitli ayarlarınızı(voltaj, sıcaklık, watt) değiştirmek için kullanılır. Ayrıca bu tuşları cihazlara göre değişiklik gösteren arayüz fonksiyonları için kullanabilirsiniz.

4- 510 Bağlantısı
Modele göre değişiklik gösteren eGo510 veya 510 bağlantı parçası. Atomizerinizin bataryaya bağlandığı kısımdır. Günümüzde eGo tipi bağlantı parçaları nadiren mevcuttur, tüm markalar genellikle 510 bağlantısını kullanır.
Elektronik Sigara Soru

HANGİ BATARYAYI SEÇMELİSİNİZ?

Bataryayı seçerken iki önemli noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: Kapasite ve güç, diğer bir deyişle cihazın yüksek buhar üretebilme kapasitesi. Yoğun olarak sigara içen kişiler genellikle yüksek miktarda buhar üretebilen cihaz kullanmaya meyillidirler. Diğer bir taraftan, bazı kullanıcılar ise normal sigaranın yerine elektronik sigarayı yerleştirmek için daha küçük batarya modelleri kullanırlar. Deneyimli kullanıcılar ise kullanım ayarlarının özelleştirilebildiği modları tercih ederler.

1- GÜÇ: VOLTAJ VE WATT CİNSİNDEN TANIMLANIR
Modele göre değişiklik gösteren sabit veya değişken voltaj/watt değeri cihazın ısıtma sıcaklığını etkiler. Daha yüksek voltaj kullanıldığında coiliniz daha fazla ısınır ve daha fazla buhar üretilir. Sabit voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.7V değerindedir. Değişken voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.3V ile 5.0V arasında modele göre değişiklik gösterebilir.

2- KAPASİTE
Batarya kapasitesi mAh cinsinden ifade edilir. Batarya kapasitesi aralığı küçük cihazlar için 1000 ve daha büyük cihazlar için 5000mAh ve daha fazlası arasında değişir. Batarya kapasitesi ile batarya boyutu doğru orantılıdır. Diğer bir deyişle, yüksek batarya kapasitesi daha geniş ve büyük batarya demektir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ÇALIŞMA SÜRESİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bataryanın çalışma süresini ölçmek zordur, çünkü frekans, buharlaştırma süresi, voltaj, güç ve kullanılan atomizere göre değişiklik gösterir.

Bataryanın kaç saat dayanacağı konusunda fikir vermesi açısından, eğer sabit voltajlı bir bataryaya sahipseniz kapasitesini 150’ye bölebilirsiniz. Değişken voltajlı bir batarya kullanıyorsanız ise 200’e bölmelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ŞARJ SÜRESİNİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİM?

Bataryanın şarj süresi kapasitesine ve şarj aletine bağlıdır. Enerjinin kaynağı da aynı zamanda önemli bir faktördür. 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti saatte 1000mAh şarj doldurur.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA NASIL ŞARJ EDİLİR?

Bataryanızın modeli ne olursa olsun, şarj sistemleri aynıdır. Batarya üzerinde bulunan USB girişinden bataryayı bir şarj aletine veya USB ile bilgisayara bağlayarak şarj edebilirsiniz. Eğer harici pil veya pillerle çalışan bir bataryanız varsa pilleri çıkararak ayrı bir şarj cihazında da şarj edebilirsiniz. Pilleri ayrı bir şarj cihazında şarj etmeniz önerilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA KULLANIMDA DEĞİLKEN DEŞARJ OLUR MU?

Elektronik sigaraların lithium-ion bataryaları kendiliğinden deşarj olmaz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYAYI NASIL AKTİF EDERİM?

Bataryaların açılıp kapanması genellikle ateşleme butonuna peş peşe yapacağınız 5 kez basım işlemi ile gerçekleşir.
Elektronik Sigara Soru

BİR BATARYANIN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Bir bataryanın kullanım ömrü 300 ile 500 arasında tamamlanmış şarj(cihazı tamamen şarj ederek) olarak değişir. Elektronik sigaraların bataryalarında hafıza etkisi yoktur, bu sebeple bataryanızı tamamlanmış şarj ile kullanmasanız bile birkaç bin kez kısmi şarj işleminden(şarjı tam doldurmadan) faydalanabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJ OLMUYORSA SORUN NE OLABİLİR?

Bataryaların şarj olmadığı durumda:

Bataryanın ve şarj cihazının iletken kısımlarının e-likit veya başka etkenler tarafından kirletilmediğinden emin olun. (düzenli olarak az miktarda alkol ve pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz)

Batarya veya şarj aletinin kullanım ömrü geçmiş olabilir veya hasarlı olabilir. Bu durumda başka batarya veya başka şarj aleti kullanarak şarj etmeyi denemelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJI DOLU OLMASINA RAĞMEN ÇALIŞMAYABİLİR Mİ?

Çalışmayabilir, bunun sebebi elektronik sigaranızı belli bir süre içinde çok fazla kullanmanızdır. Elektronik sigaranın tekrar çalışması için bir süre beklemeniz gerekir. Ortalama frekansın 15-20 saniye içerisinde 1 çekiş olduğunu unutmayın. Çok sık kullandığınız durumda batarya kendini korumak için güç çıkışını otomatik kesebilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA BAKIMI NASIL YAPILIR VE BATARYA ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Ortam sıcaklığı 0C’den küçük veya 50C’den yüksek olduğu durumlarda bataryanızı şarj etmeyin.
Bataryanızı çok sıcak ortamlarda bulundurmayın.
Elektronik sigara bataryanız düzenli olarak kullanılmalıdır.
Atomizer ile bataryanın temas eden kısımlarını düzenli olarak temizlemelisiniz.
Kullanmadığınız süre içerisinde istenmeyen deşarj durumlarından korunmak için bataryanızı kapatmayı unutmayın. Bataryaya zarar verebilecek hasarlara karşı dikkatli olun.
Elektronik Sigara Soru

ARTIK ÇALIŞMAYAN BATARYALARI NEREYE ATMALIYIM?

Kullanım ömrü biten ve artık çalışmayan bataryalarınızı özel olarak belirtilmiş batarya geri dönüşüm konteynırlarına atabilirsiniz.

Yorumlar (56)

 • Hocam merhabalar cozemedigim bir konuda yardimlarinizi rica ediyorum elimde philips sb500 model bir speakar var bu ses bombasinin sarj soketi yok koparilmis icini actim 2 adet 18650 pili seri sekilde direk batarya girisine bagladim cihaz calisti bu bagladigim pilleri sarj etmek icin internetten 2s 5a degerinde bir bms karti aldim bms kartini semasindaki gibi 2 pile bagladim karttan aldigim cikisida cihazin batarya kismina bagladim fakat cihaz calismadi hic bms karttinin cikislarindan 7v aliyorum ama cihaz bms karti ile bagladigimda calismiyor sebebi ne olabilir yardimlarinizi bekliyorum

 • Smok h priv 2 cihazım var daha 2 aylık.. . Şarja takıyorum şarj alıyo görünüyo ama şarj dolmuyo cihaz açılıp kapanıyo sorun yok hayta şarj işaretide var ama dolmuyo şarjı neden acaba?

 • Bende vapor storm marka cihaz var şarj cihazına bağlıyıp full şarj olduktan sonra cihaza taktım fakat düğmeye bastığımda 5 kere kırmızı led yanıp sönüyor ve buhar alamıyorum sizce nedeni ne olabilir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Elektronik devrelerde sorun olabilir, bir elektronikçiye göstermenizi tavsiye ederiz.

 • Merhaba benim vaporesso osmall cihazım var. Şarjım dolu olmasına rağmen buhar alamıyorum. Çok zorlama gerekiyor çekerken. İki kartuşumla da denedim. Sorunum ne olabilir?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Şarjı az olabilir - kullandığınız likit uyumsuz olabilir yada cihaz arızalı olabilir başlıklarda eğer sorun yok ise.

 • Smok fetch pro cihazımı alalı daha 2 hafta oldu sadece şarjdayken çalıştırabiliyorum. Şarjı doluyor, pili sağlam başka cihazlarda denedim. Başka cihazların pilini de elimdeki cihazda denedim. Hiçbir şekilde şarja bağlı olmadan açamıyorum.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Pil bağlantı kablolalarında kopuk olabilir.

 • Usta aynı sorun bende de var. Makinayı yeni aldım dün şarja soktum ilk defa, ancak 2 saat sonra makinadan yanık kokusu geldi ve şarjdan söktüm. Makina sonra açılmadı sadece şarjda iken açılıyor ve dolu olan pili %0 gösteriyor. Acaba sizin sornununuz çözüldü mü bana da yardımcı olabilir misiniz?

 • Vaporesso revenger 220w cihazım var alalı 3 sene oluyor pillerini hiç değiştirmedim en son 6 ay önce kullandım pilleri üstünde bıraktım fakat şimdi açılmıyor ne yapmam lazım yardım ederseniz çok sevinirim iyi günler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Uzun süredir kullanılmadığı için piller arızalanmış olabilir yeni pil alıp deneyiniz.

 • İkinci defa yazıyorum lütfen yardım elimde 3 adet var smok fetch pro üçüde aynı sorundan çalışmıyor pili görmüyor şarja taktığımda açılıyor ve çalışıyor piller dolu ama sigara açılmıyor şarjdayken açılıyor

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bataryası arızalı olabilir pillerin ömrü bittiyse şarj tutmuyordur.

 • Smok fetch pro sigaram var pil dolu ama açılmıyor şarja taktığımda açılıyor pili görmüyor

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bataryası bozulmuş olabilir.

 • Kardeşim sorun modun içindede olabilir pillerin bağlantı noktalarındaki kabloların biri kopmuş olabilir

 • Merhabalar eleaf inoke elektronik sigara var 2 pille çalışıyor yeni pil aldım 18650 orion marka 2200 mah 3. 7 sizce uygunmudur

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  18650 pil uyumludur.

 • Merhaba benim smok gpriv 2 kit marka e-sigaram vardı 2 yıl önce almıştım sorunsuz kullanıyordum sonrasında bırakmaya karar verdim 2 yıldır hiç kullanmadım piller takalı bırakmıştım bügün cihazı açmaya çalıştım açılmadı pilleri şarj etmeyi denedim cihaz üstünden piller şarj oluyordu cihaz açılmasada piller ısınıyordu şarj oldukları için ama gene açılmıyor cihaz sebebi nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Piller uzun süre kullanılmayınca bozuluyor 2 adet yeni pil alarak deneyin çalışacaktır.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.